Solutions

Question 1.
A joker’s cap is in the form of right circular cone whose base radius is 7 cm and height is 24 cm. Find the area of the sheet required to make 10 such caps.

Answer:

Radius of the cap (r) = 7 cm
Height of the cap (h) = 24 cm

= 25
∴ l = 25 cm.
Lateral surface area of the cap = Cone = πrl
L.S.A. = 22/7 × 7 × 25 = 550 cm2.
∴ Area of the sheet required for 10 caps = 10 x 550 = 5500 cm2.

Question 2.
A sports company was ordered to prepare 100 paper cylinders without caps for shuttle cocks. The required dimensions of the cylinder are 35 cm length / height and its radius is 7 cm. Find the required area of thin paper sheet needed to make 100 cylinders.

Answer:

Radius of the cylinder, r = 7 cm
Height of the cylinder, h = 35 cm
T.S.A. of the cylinder with lids at both ends = 2πr(r+h)
= 2 × 22/7 × 7 × (7 + 35)
= 2 × 22/7 × 7 × 42 = 1848 cm2.
Area of thin paper required for 100 cylinders = 100 × 1848
= 184800 cm2
=184800/100×100 m2
= 18.48 m2.

Question 3.
Find the volume of right circular cone with radius 6 cm. and height 7 cm.

Answer:

Base radius of the cone (r) = 6 cm.
Height of the cone (h) = 7 cm
Volume of the cone = 1/3 πr2h
=1/3 × 22/7 × 6 × 6 × 7
= 264 c.c. (Cubic centimeters)
∴ Volume of the right circular cone = 264 c.c.

Question 4.
The lateral surface area of a cylinder is equal to the curved surface area of a cone. If their base be the same, find the ratio of the height of the cylinder to slant height of the cone.

Answer:
Base of cylinder and cone be the same.

CSA / LSA of cylinder = 2πrh
CSA of cone = πrl
The lateral surface area of a cylinder is equal to the curved surface area of cone.
∴ 2πrh = πrl
⇒ h/l = πr/2πr
⇒ h/l = 1/2
∴ h : l = 1 : 2

Question 5.
A self help group wants to manufacture joker’s caps (conical caps) of 3 cm radius and 4 cm height. If the available colour paper sheet is 1000 cm2, then how many caps can be manufactured from that paper sheet?

Answer:

Radius of the cap (conical cap) (r) = 3 cm
Height of the cap (h) = 4 cm

= 5 cm
C.S.A. of the cap = πrl
= 22/7 × 3 × 5
≃ 47.14 cm2
Number of caps that can be made out of 1000 cm2=1000/47.14 ≃ 21.27
∴ Number of caps = 21.

Question 6.
A cylinder and cone have bases of equal radii and are of equal heights. Show that their volumes are in the ratio of 3 : 1.

Answer:
Given dimensions are:
Cone:
Radius = r
Height = h
Volume (V) = 1/3 πr2h

Cylinder:
Radius = r
Height = h
Volume (V) = πr2h

Ratio of volumes of cylinder and cone = πr2h : 1/3πr2h
= 1 :1/3
= 3 : 1
Hence, their volumes are in the ratio = 3 : 1.

Question 7.
A solid iron rod has cylindrical shape. Its height is 11 cm. and base diameter is 7 cm. Then find the total volume of 50 rods?

Answer:

Diameter of the cylinder (d) = 7 cm
Radius of the base (r) = 7/2 = 3.5 cm
Height of the cylinder (h) = 11 cm
Volume of the cylinder V = πr2h
= 22/7 × 3.5 × 3.5 × 11 = 423.5 cm3
∴ Total volume of 50 rods = 50 × 423.5 cm3= 21175 cm3.

Question 8.
A heap of rice is in the form of a cone of diameter 12 m. and height 8 m. Find its volume? How much canvas cloth is required to cover the heap? (Use π = 3.14)

Answer:

Diameter of the heap (conical) (d) = 12 cm
∴ Radius = d/2 = 12/2 = 6 cm
Height of the cone (h) = 8 m
Volume of the cone, V =1/3 πr2h
=1/3 × 22/7 × 6 × 6 × 8
= 301.71 m3.

Question 9.
The curved surface area of a cone is 4070 cm2and its diameter is 70 cm. What is its slant height?

Answer:
C.S.A. of a cone = πrl = 4070 cm2
Diameter of the cone (d) = 70 cm
Radius of the cone = r =d/2 = 70/2 = 35 cm
Let its slant height be ‘l’.
By problem,
πrl = 4070 cm2
22/7 × 35 × l = 4070
110 l = 4070
l = 4070/110 = 37 cm
∴ Its slant height = 37 cm.

Question 1.
A toy is in the form of a cone mounted on a hemisphere. The diameter of the base and the height of the cone are 6 cm and 4 cm respectively. Determine the surface area of the toy. (Use π = 3.14)

Answer:

Diameter of the base of the cone d = 6 cm.
∴ Radius of the base of the cone
r = d/2 = 6/2 = 3 cm
Height of the cone = h = 4 cm

= 5 cm
∴ C.S.A of the cone = πrl
= 22/7 × 3 × 5
=330/7 cm2
Radius of the hemisphere = d/2 = 6/2 = 3 cm
C.S.A. of the hemisphere = 2πr2
= 2 × 22/7 × 3 × 3
=396/7
Hence the surface area of the toy = C.S.A. of cone + C.S.A. of hemisphere
= 330/7 + 396/7
= 726/7 ≃ 103.71 cm2.

Question 2.
A solid is in the form of a right circular cylinder with a hemisphere at one end and a cone at the other end. The radius of the common base is 8 cm and the heights of the cylindrical and conical portions are 10 cm and 6 cm respectively. Find the total surface area of the solid. [Use π = 3.14]

Answer:
Total surface area = C.S.A. of the cone + C.S.A. of cylinder + C.S.A of the hemisphere.

Cone:
Radius (r) = 8 cm
Height (h) = 6 cm

= 10 cm
C.S.A. = πrl
= 22/7 × 8 × 10
=1760/7 cm2
Cylinder:
Radius (r) = 8 cm;
Height (h) = 10 cm
C.S.A. = 2πrh
= 2 × 22/7 × 8 × 10
= 3520/7 cm2
Hemisphere:
Radius (r) = 8 cm
C.S.A. = 2πr2
= 2 × 22/7 × 8 × 8
= 2816/7 cm2
∴ Total surface area of the given solid
= 1760/7 + 3520/7 + 2816/7
T.S.A. = 8096/7 = 1156.57 cm2.

Question 3.
A medicine capsule is ih the shape of a cylinder with two hemispheres stuck to each of its ends. The length of the capsule is 14 mm. and the width is 5 mm. Find its surface area.

Answer:

Surface area of the capsule = C.S.A. of 2 hemispheres + C.S.A. of the cylinder
i) Now for Hemisphere:
Radius (r) = d/2 = 5/2 = 2.5 mm
C.S.A of each hemisphere = 2πr2
C.S.A of two hemispheres
= 2 × 2πr2= 4πr2
= 2 × 22/7 × 5/2 × 5/2
= 550/7
= 78.57 mm2.

ii) Now for Cylinder:
Length of capsule = AB =14 mm
Then height (length) cylinder part = 14 - 2(2.5)
h = 14 - 5 = 9 mm
Radius of cylinder part (r) = 5/2
Now C.S.A of cylinder part = 2πrh
= 2 × 22/7 × 52 × 9
= 900/7
= 141.428 mm2
Now total surface area of capsule
= 78.57 + 141.43 = 220 mm2

Question 4.
Two cubes each of volume 64 cm3are joined end to end together. Find the surface area of the resulting cuboid.

Answer:
Given, volume of the cube.
V = a3= 64 cm3
∴ a3= 4 × 4 × 4 = 43, Hence a = 4 cm
When two cubes are added, the length of cuboid = 2a = 2 × 4 = 8 cm,
breadth = a = 4 cm.
height = a = 4 cm is formed.

∴ T.S.A. of the cuboid
= 2 (lb + bh + lh)
= 2(8 × 4 + 4 × 4 + 8 × 4)
= 2(32 + 16 + 32)
= 2 × 80
= 160 cm2
∴ The surface area of resulting cuboid is 160 cm2.

Question 5.
A storage tank consists of a circular cylinder with a hemisphere stuck on either end. If the external diameter of the cylinder be 1.4 m. and its length be 8 m. Find the cost of painting it on the outside at rate of Rs. 20 per m2.

Answer:
Total surface area of the tank = 2 × C.S.A. of hemisphere + C.S.A. of cylinder.

Hemisphere:
Radius (r) = d/2 = 1.4/2 = 0.7 m
C.S.A. of hemisphere = 2πr2
= 2 × 22/7 × 0.7 × 0.7
= 3.08 m2.
2 × C.S.A. = 2 × 3.08 m2= 6.16 m2
Cylinder:
Radius (r) = d/2 = 1.4/2 = 0.7 m
Height (h) = 8 m
C.S.A. of the cylinder = 2πrh
= 2 × 22/7 × 0.7 × 8
= 35.2 m2
∴ Total surface area of the storage tank = 35.2 + 6.16 = 41.36 m2
Cost of painting its surface area @ Rs. 20 per sq.m, is
= 41.36 × 20 = Rs. 827.2.

Question 6.
A hemisphere is cut out from one face of a cubical wooden block such that the diameter of the hemisphere is equal to the length of the cube. Determine the surface area of the remaining solid.

Answer:
Let the length of the edge of the cube = a units

T.S.A. of the given solid = 5 × Area of each surface + Area of hemisphere
Square surface:
Side = a units
Area = a2 sq. units
5 × square surface = 5a2sq. units
Hemisphere:
Diameter = a units;
Radius = a/2
C.S.A. = 2πr2
= 2π(a/2)2
= 2πa2/4= πa2/2 sq. units
Total surface area = 5a2+πa2/2= a2(5+π2) sq. units.

Question 7.
A wooden article was made by scooping out a hemisphere from each end of a solid cylinder, as shown in the figure. If the height of the cylinder is 10 cm and its base radius is of 3.5 cm, find the total surface area of the article.

Answer:
Surface area of the given solid = C.S.A. of the cylinder + 2 × C.S.A. of hemisphere.
If we take base = radius
Cylinder:
Radius (r) = 3.5 cm
Height (h) = 10 cm
C.S.A. = 2πrh
= 2 × 22/7 × 3.5 × 10
= 220 cm2
Hemisphere:
Radius (r) = 3.5 cm
C.S.A. = 2πr2
= 2 × 22/7 × 3.5 × 3.5
= 77 cm2
2 × C.S.A. = 2 × 77 = 154 cm2
∴ T.S.A. = 220 + 154 = 374 cm2.

Question 1.
An iron pillar consists of a Cylindrical portion of 2.8 m. height and 20 cm. in diameter and a cone of 42 cm. height surmounting it. Find the weight of the pillar if 1 cm3 of iron weighs 7.5 g.

Answer:
Volume of the iron pillar = Volume of the cylinder + Volume of the cone
Cylinder:

Radius = d/2 = 20/2 = 10 cm
Height = 2.8 m = 280 cm
Volume = πr2h
=22/7 × 10 × 10 × 280
= 88000 cm3
Cone:
Radius ‘r’ =d/2=20/2= 10 cm
height ‘h’ = 42 cm
Volume = 13πr2h
=1/3 × 22/7 × 10 × 10 × 42
= 4400 cm3
∴ Total volume = 88000 + 4400 = 92400 cm3
∴ Total weight of the pillar at a weight of 7.5 g per 1 cm3 = 92400 × 7.5
= 693000 gms
=693000/1000 kg
= 693 kg.

Question 2.
A toy is made in the form of hemisphere surmounted by a right cone whose circular base is joined with the plane surface of the hemisphere. The radius of the base of the cone is 7 cm. and its volume is 3/2 of the hemisphere. Calculate the height of the cone and the surface area of the toy correct to 2 places of decimal.
(Take π = 3 1/7)

Answer:

Given r = 7 cm and
Volume of the cone =3/2 volume of the hemisphere
13πr2h = 3/2 × 2/3 × πr3
∴ h = 3r
= 3 × 7 = 21 cm
Surface area of the toy = C.S.A. of the cone + C.S.A. of hemisphere
Cone:
Radius (r) = 7 cm
Height (h) = 21 cm

= 22.135 cm.
∴ C.S.A. = πrl
=22/7 × 7 × 22.135 = 486.990 cm2
Hemisphere:
Radius (r) = 7 cm
C.S.A. = 2πr2
= 2 × 22/7 × 7 × 7
= 308 cm2
C.S.A. of the toy = 486.990 + 308 = 794.990 cm2

Question 3.
Find the volume of the largest right circular cone that can be cut out of a cube whose edge is 7 cm.

Answer:
Radius of the cone with the largest volume that can be cut out from a cube of edge 7 cm = 7/2 cm

Height of the cone = edge of the cube = 7 cm
∴ Volume of the cone V = 13πr2h
= 1/3 × 22/7 × 7/2 × 7/2 × 7
= 89.83 cm3.

Question 4.
A cylindrical tub of radius 5 cm and length 9.8 cm is full of water. A solid in the form of right circular cone mounted on a hemisphere is immersed into the tub. The radius of the hemi¬sphere is 3.5 cm and height of cone outside the hemisphere is 5 cm. Find the volume of water left in the tub. (Take π = 22/7)

Answer:

The tub is in the shape of a cylinder, thus
Radius of the cylinder (r) = 5 cm
Length of the cylinder (h) = 9.8 cm
Volume of the cylinder (V) = πr2h
=22/7 × 5 × 5 × 9.8
Volume of the tub = 770 cm3.
Radius of the hemisphere (r) = 3.5 cm
Volume of the hemisphere =2/3πr3
=2/3 × 22/7 × 3.5 × 3.5 × 3.5
=22×12.25/3
=269.5/3
Radius of the cone (r) = 3.5 cm
Height of the Cone (h) = 5 cm
Volume of the cone V =1/3πr2h
= 1/3 × 22/7 × 3.5 × 3.5 × 5
=192.5/3
Volume of the solid = Volume of the hemisphere + Volume of the cone
=269.5/3 + 192.5/3 = 462/3 = 154 cm3
Now, when the solid is immersed in the tub, it replaces the water whose volume is equal to volume of the solid itself.
Thus the volume of the water replaced = 154 cm3.
∴ Volume of the water left in the tub = Volume of the tub - Volume of the solid = 770 - 154 = 616 cm3.

Question 5.
In the adjacent figure, the height of a solid cylinder is 10 cm and diameter 7 cm. Two equal conical holes of radius 3 cm and height 4 cm are cut off as shown in the figure. Find the volume of the remaining solid.

Answer:
Volume of the remaining solid = Volume of the given solid - Total volume of the two conical holes
Radius of the given cylinder (r) =d/2=7/2= 3.5 cm
Height of the cylinder (h) = 10 cm
Volume of the cylinder (V) = πr2h
=22/7 × 3.5 × 3.5 × 10
=2695/7
= 385 cm3.
Radius of each conical hole, ‘r’ = 3 cm
Height of the conical hole, h = 4 cm
Volume of each conical hole,
V =1/3πr2h =1/3 × 22/7 × 3 × 3 × 4
=792/21
=264/7
Total volume of two conical holes = 2 × 264/7 = 528/7 cm3
Hence, the remaining volume of the solid

Question 6.
Spherical marbles of diameter 1.4 cm. are dropped into a cylindrical beaker of diameter 7 cm., which contains some water. Find the number of marbles that should be dropped into the beaker, so that water level rises by 5.6 cm.

Answer:
Rise in the water level is seen in cylindrical shape of Radius = Beaker radius
= d/2 = 7/2 = 3.5 cm

Height ‘h’ of the rise = 5.6 cm.
∴ Volume of the ‘water rise’ = πr2h
=22/7 × 3.5 × 3.5 × 5.6
=22×12.25×5.6/7
= 215.6
Volume of each marble dropped =4/3 πr3
Where radius r = d/2 = 1.4/2 = 0.7 cm
∴ V = 4/3 × 22/7 × 0.7 × 0.7 × 0.7
= 1.4373 cm3
∴ Volume of the ‘rise’ = Total volume of the marbles.
Let the number of marbles be ‘n’ then n × volume of each marble = volume of the rise.
n × 1.4373 = 215.6
=215.6/1.4373
∴ Number of marbles = 150.

Question 7.
A pen stand is made of wood in the shape of cuboid with three conical depressions to hold the pens. The dimensions of the cuboid are 15 cm by 10 cm by 3.5 cm. The radius of each of the depression is 0.5 cm and the depth is 1.4 cm. Find the volume of wood in the entire stand.

Answer:
Volume of the wood in the pen stand = Volume of cuboid - Total volume of three depressions.
Length of the cuboid (l) = 15 cm
Breadth of the cuboid (b) = 10 cm
Height of the cuboid (h) = 3.5 cm
Volume of the cuboid (V) = lbh = 15 × 10 × 3.5 = 525 cm3.
Radius of each depression (r) = 0.5 cm
Height / depth (h) = 1.4 cm
Volume of each depressions V =1/3πr2h
=1/3 × 22/7 × 0.5 × 0.5 × 1.4
=7.7/3×7 = 1.1/3 cm3
Total volume of the three depressions = 3 × 1.1/3
= 1.1 cm3
∴ Volume of the wood = 525 - 1.1 = 523.9 cm3

Question 1.
A metallic sphere of radius 4.2 cm. is melted and recast into the shape of a cylinder of radius 6 cm. Find the height of the cylinder.

Answer:
Given, sphere converted into cylinder.
Hence volume of the sphere = volume of the cylinder.
Sphere:
Radius, r = 4.2 cm
Volume V = 4/3πr3
=4/3 × 22/7 × 4.2 × 4.2 × 4.2
= 4 × 22 × 0.2 × 4.2 × 4.2
= 4 x 22 x 0.2 x 4.2 x 4.2
= 310.464
Cylinder:
Radius, r = 6 cm
Height h = h say
Volume = πr2h
=22/7 × 6 × 6 × h
=22×36/7 h
=792/7 h
Hence, 792/7 h = 310.464
h =310.464×7/792 = 2.744cm
!! π can be cancelled on both sides i.e., sphere = cylinder

Question 2.
Three metallic spheres of radii 6 cm., 8 cm. and 10 cm. respectively are melted together to form a single solid sphere. Find the radius of the resulting sphere.

Answer:
Given : Radii of the three spheres r1= 6 cm r2= 8 cm r3= 10 cm
These three are melted to form a single sphere.
Let the radius of the resulting sphere be ‘r’.
Then volume of the resultant sphere = sum of the volumes of the three small spheres.

∴ 1728 = (2 × 2 × 3) × (2 × 2 × 3) × (2 × 2 × 3)
r3 = 12 × 12 × 12
r3 = 123
∴ r = 12
Thus the radius of the resultant sphere = 12 cm

Question 3.
A 20 m deep well with diameter 7 m. is dug and the earth got by digging is evenly spread out to form a rectangu¬lar platform of base 22 m. × 14 m. Find the height of the platform.

Answer:
Volume of earth taken out = πr2h
=22/7 × 7/2 × 7/2 × 20
= 770 m
Let height of plot form = H m.
∴ 22 × 14 × H = 22/7 × 7/2 × 7/2 × 20
H =35/14 = 5/2 = 2 1/2 m
∴ The height of the plat form is 2 1/2 m

uestion 4.
A well of diameter 14 m. is dug 15 m. deep. The earth taken out of it has been spread evenly all around it in the shape of a circular ring of width 7 m to form an embankment. Find the height of the embankment

Answer:
Volume of the well = Volume of the embank
Volume of the cylinder = Volume of the embank
Cylinder :
Radius r = d/2 = 14/2 = 7 cm
Height/depth, h = 15 m
Volume V = πr2h
=22/7 × 7 × 7 × 15
= 22 × 7 × 15
= 2310 m3

Let the height of the embank = h m
Inner radius ‘r’ = Radius of well = 7 m
Outer radius, R = inner radius + width
= 7m + 7m = 14 m
Area of the base of the embank = (Area of outer circle) ? (Area of inner circle)
= πR2 - πr2
= π(R2 - r2)
=22/7(142?72)
=22/7× (14+7) × (14-7)
=22/7× 21 × 7
= 462 m2
∴ Volume of the embank = Base area × height
= 462 × h = 462 h m3
∴ 462 h m3= 2310 m3
h =2310/462= 5 m.

Question 5.
A container shaped like a right circular cylinder having diameter 12 cm. and height 15 cm. is full of ice-cream. The ice-cream is to be filled into cones of height 12 cm. and diameter 6 cm., having a hemispherical shape on the top. Find the number of such cones which can be filled with ice-cream.

Answer:
Let the number of cones that can be filled with the ice-cream be ‘n’.
Then total volume of all the cones with a hemi spherical top = Volume of the ice-cream

Ice-cream cone = Cone + Hemisphere = πr2h

Cone:
Radius = d/2 = 6/2 = 3 cm
Height, h = 12 cm
Volume V = 1/3πr2h
= 1/3 × 22/7 × 3 × 3 × 12
= 22/7 × 36
= 792/7
Hemisphere:
Radius = d/2 = 6/2 = 3 cm
Volume V = 23πr3
= 2/3 × 22/7 × 3 × 3 × 3
= 44×9/7
= 396/7
∴ Volume of each cone with ice-cream = 792/7 + 396/7 = 1188/7 cm3
Cylinder:
Radius = d/2 = 12/2 = 6 cm
Height, h = 15 cm
Volume V = πr2h
= 22/7 × 6 × 6 × 15
= 22×36×15/7
= 11880/7
∴ 11880/7 = n × 11880/7
⇒ n = 11880/7 × 7/1188 = 10
∴ n = 10.

Question 6.
How many silver coins, 1.75 cm in diameter and thickness 2 mm., need to be melted to form a cuboid of dimensions 5.5 cm × 10 cm × 3.5 cm?

Answer:
Let the number of silver coins needed to melt = n
Then total volume of n coins = volume of the cuboid
n × πr2h = lbh [∵ The shape of the coin is a cylinder and V = πr2h]

∴ 400 silver coins are needed.

Question 7.
A vessel is in the form of an inverted cone. Its height is 8 cm. and the radius of its top is 5 cm. It is filled with water up to the rim. When lead shots, each of which is a sphere of radius 0.5 cm are dropped into the vessel, 1/4 of the water flows out. Find the number of lead shots dropped into the vessel.

Answer:

Let the number of lead shots dropped = n
Then total volume of n lead shots = 14 volume of the conical vessel.
Lead shots:
Radius, r = 0.5 cm
Volume V = 4/3πr3
= 4/3 × 22/7 × 0.5 × 0.5 × 0.5
Total volume of n - shots
= n × 4/3 × 22/7 × 0.125
Cone:
Radius, r = 5 cm;
Height, h = 8 cm
Volume, V = 1/3 πr2h
= 1/3 × 22/7 × 5 × 5 × 8
= 1/3 × 22/7 × 200

∴ Number of lead shots = 100.

Question 8.
A solid metallic sphere of diameter 28 cm is melted and recast into a number of smaller cones, each of diameter 4 d2 cm and height 3 cm. Find the number of cones so formed.

Answer:
Let the no. of small cones = n Then,
total volume of n cones = Volume of sphere Diameter = 28 cm.
Cones:
Radius r = d/2

Height, h = 3 cm

Total volume of n-cones = n . 154/9 cm3 Sphere: Radius = d/2 = 28/2 = 14 cm

Important Question

10th Lesson Circles Class 10 Important Questions with Solutions

10th Class Maths Circles 1 Mark Important Questions

Question 1.
Define secant.

Answer:
A line which intersects a circle in two distinct points is called a secant of the circle.

Question 2.
What is tangent ?

Answer:
A line which touches the circle at only one point is called a tangent of the circle.

Question 3.
How many tangents can a circle have?

Answer:
Infinitely many.

Question 4.
How many tangents can be draw to a circle from an external point ?

Answer:
Two.

Question 5.
cm. The tangent at a point A on the circle acts the line through O to B such that AB = 15 cm. Find OB.

Solution:

In ∆AOB, ∠OAB = 90°
OA = 8 cm, AB = 15 cm, OB = ?
By Pythagoras theorem,
OB2 = OA2 + AB2 = 82 + 152
OB2 = 64 + 225 = 289 = 172
OB = 17 cm

Question 6.
In the given figure, AB = BC = 10 cm. If AC = 7 cm, then find the length of BP.

Solution:

Tangents drawn from an external point of a circle are equal
10 - x = y
x + y = 10 .. (1)
7 - y = 10 - x
x - y = 3 ... (2)
(1) + (2) ⇒ 2x = 13
x = 6.5
∴ BP = 6.5 cm

Question 7.
In the given figure, AB is a tangent to the circle centered at O. If OA = 6 cm and ∠OAB = 30°, then find the radius of the circle.

Solution:

In Right ∆OBA, B = 90°
OB ⊥ AB
sin 30° = OB/OA
1/2 = OB/15
OB = 3 cm.

Question 8.
In the given figure, AC and AB are tangents to a circle centred at O. If ∠COD = 120°, then ∠BAO =

Solution:

In the figure ∆ABO ≅ ∆ACO
∠CAO = 180 - 90 - 60 = 30°
= 180° - 90° = 30°
∴ ∠CAO = ∠BAO = 30°

Question 9.
In figure, if TP and TQ are the two tangents to a circle with centre O so that ∠POQ = 110°, then ∠PTQ =

Solution:
In the figure POQT
∠P = ∠Q = 90°
∠POQ = 110°
∠PTQ = 360° - 110° - 90° - 90°
= 360° - 290° = 70°

Question 10.
In the given figure, O is the centre of the circle and PQ is the chord. If the tangent PR at P makes an angle of 50° with PQ, then find the measure of ∠POQ

Solution:
∆POQ is an Isosceles triangle
∠OPR = 90° as OP ⊥ PR
∠OPQ = 90° - 50° = 40°
∴ ∠OQP = 40 = ∠OPQ
∴ ∠POQ = 180° - 40° - 40° = 100°

Question 11.
Find the length of tangent drawn to a circle of radius 9 cm from a point 41 cm from the centtre.

Solution:

In the figure 412 = 92 + AB2
1681 - 81 = AB2 ⇒ AB2 = 1600
AB = 40 cm

Question 12.
A circle is of radius 3 cm. Find the distance between two of its parallel tangents.

Solution:

AO + BO = 3 + 3 = 6 cm

Question 13.
In Fig. ∆ABC is circumscribing a circle, the length of BC is ....... cm.

Solution:
The lengths of tangents drawn from an external point of a circle are equal.
PB = BQ = 3 cm
AR = PA = 4 cm
CR= 11 - 4 = 7 cm
∴ QC = 7 cm
BC = BQ + QC
= 3 + 7 = 10 cm

Question 14.
The length of the tangent from an external point A to a circle of radius 3 cm, is 4 cm. Find the distance of A from the center of the circle.

Solution:

OB ⊥ AB
OA2 = 32 + 42
OA2 = 25
OA = √25 = 5 cm

Question 15.
Assertion (A) : A tangent to a circle is perpendicular to the radius through the point of contact.
Reason (R) : The lengths of tangents drawn from an external point to a circle are equal.

A) Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is the correct explanation of Assertion (A).
B) Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not the correct explanation of Assertion (A).
C) Assertion (A) is true but Reason (R) is false.
D) Assertion (A) is false but Reason (R) is true.

Solution:
B) Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not the correct explanation of Assertion (A).

Question 16.
In the given circle in fig., find the number of tangents parallel to tangent PQ.

Solution:
1 tangent

Question 17.
In the given figure, PA and PB are tangents from external point P to a circle with centre C and Q is any (joint on the circle. Then find the measure of ∠AQB.

Solution:
∠AQB = 180° - 55° = 125°

Question 18.
In the figure, if PA and PB are tangents to the circle with centre O such that ∠APB = 50°, then ∠OAB =

Solution:
∠AOB = 180° - 50° = 130°
Let ∠OAB = ∠OBA = x°
x° + x° + 130° = 180°
2x° = 180° - 130°
2x = 50°
x = 50/2
x = 25°
∠OAB = 25°

Question 19.
In the given figure, find the perimeter of ∆ABC.

Solution:
The length of tangents drawn from an external point of a circle an equal.
BR = BP = 6 cm
AQ = AR = 5 cm
PC = QC = 4 cm
Perimeter of ∆ABC = 10 + 9 + 11 =30 cm

Question 20.
In the given figure, BC and BD are tangents to the circle with centre O and radius 9 cm. If OB = 15 cm, then find the length (BC + BD).

Solution:
In ∆BCO, ∠OCB = 90°
152 = 92 + BC
225 - 81 = BC2
144 = BC2
BC = 12 cm
The lengths of tangents drawn from an external point are equal
BC = BD = 12 cm
BC + BD = 12 + 12 = 24 cm.

Question 21.
Assertion (A) : A tangent to a circle is perpendicular to the radius through the point of contact.
Reason (R) : The lengths of tangents drawn from the external point to a circle are equal.

Choose the correct answer.
A) Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is the correct explanation of Assertion (A).
B) Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not the correct explanation of Assertion (A).
C) Assertion (A) is true but Reason (R) is false.
D) Assertion (A) is false but Reason (R) is true.

Answer:
A) Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is the correct explanation of Assertion (A).

Question 22.
Statement p: If a circle touches all four Sides of a quadrilateral ABCD, then AB + CD = BC + AD.
Statement q : A parallelogram circum-scribing a circle is a rhombus.

Choose the correct answer.
A) p true, q false
B) p false, q true
C) p true, q true
D) p false, q false

Answer:
C) p true, q true

Question 23.
In the figure, there are two concentric circles with centre O. PRT and PQS are tangents to the inner circle from a point P lying on the outer circle. If PR = 5 cm then PS = ........ cm.

Solution:
The lengths of tangents drawn from the external point of a circle are equal
PQ = PR = 5 cm
OQ ⊥ PS
∴ PQ = QS
∴ PQ = QS = 5 cm
PS = PQ + QS
= 5 + 5 = 10 cm

Question 24.
In the figure PA and PB are tangents to a circle with centre ‘O’. If ∠AOB = 120° then ∠OPA = .......

Solution:
In the figure, ∠AOB = 120°
∠AOP = ∠BOP = 120/2 = 60°
OA⊥PA
∠OAP = 90°
∴ ∠OPA = 180° - 60° - 90°
= 180° - 150° = 30°

Question 25.
Assertion (A) : In the given figure PA = PB
Reason (R) : Area of Circle = πr

A) Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is the correct explanation of Assertion (A).
B) Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not the correct explanation of Assertion (A).
C) Assertion (A) is true but Reason (R) is false.
D) Assertion (A) is false but Reason (R) is true.

Answer:
B) Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not the correct explanation of Assertion (A).

Question 26.
Assertion (A) : In the figure AB = 14 cm

Reason (R) : The lengths of tangents drawn from an external point of a circle are equal.
A) Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is the correct explanation of Assertion (A).
B) Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not the correct explanation of Assertion (A).
C) Assertion (A) is true but Reason (R) is false.
D) Assertion (A) is false but Reason (R) is true.

Answer:
A) Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is the correct explanation of Assertion (A).

Question 27.
Assertion (A) : In the figure l‖ m

Reason (R) : The tangents drawn at the
end point of diameter of a circle are parallel.
A) Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason, (R) is the correct explanation of Assertion (A).
B) Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not the correct explanation of Assertion (A).
C) Assertion (A) is true but Reason (R) is false.
D) Assertion (A) is false but Reason (R) is true.

Solution:
A) Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason, (R) is the correct explanation of Assertion (A).

Question 28.
Assertion (A) : In the figure, x = 50°.

Reason (R) : Cyclic parallelogram is triangle.
A) Both Assertion (A) and Reason (R) are true and Reason (R) is the correct explanation of Assertion (A).
B) Both Assertion (A) and Reason (R) are true but Reason (R) is not the correct explanation of Assertion (A).
C) Assertion (A) is true but Reason (R) is false.
D) Assertion (A) is false but Reason (R) is true.

Solution:
C) Assertion (A) is true but Reason (R) is false.

Question 29.
For a circle which is inscribed in a AABC having sides 8 cm, 10 cm and 12 cm. Then match the column.

A) AD
B) BE
C) CF
D) AD/AF
i) 1
ii) 7
iii) 5
iv) 3

Answer:
A - (ii), B - (iii), C - (iv), D - (i)

Question 30.
If two tangents PA and PB are drawn to a circle with centre ‘O’ from an external point ‘P’ (figure), then match the column.

A) ∠PAB
B) ∠OAP
C) ∠OAB
D) ∠AOB

i) 90°
ii) θ/2
iii) 90 - θ/2
iv) 180° - θ

Answer:
A - (iii), B - (i), C - (ii), D - (iv)

Question 31.
If AB is a chord of length 6 cm, of a circle of radius 5 cm, the tangents at A and B intersects at a point X, then match the column.

A) AY
B) OY
C) XA
D) OA

i) 4 cm
ii) 3.75cm
iii) 5 cm
iv) 3 cm

Answer:
A - (iv), B - (i), C - (ii), D

Question 32.
The length of the minutes hand of a clock is 7 cm then how much distance does it cover in one hour ?

Answer:
44 cm

Question 33.
How many tangents can be drawn on a circle from a point outside the circle?

Solution:

Only two tangents can be drawn from an external point to the circle i.e., PA, PB are the two tangents to the circle.

Question 34.
What is the angle between the radius and tangent at the point of contact ?

Answer:
90°

Question 35.
Statement p : If a circle touches all four sides of a quadrilateral ABCD, then AB + CD = BC + AD.
Statement q: A parallelogram circumscribing a circle is a rhombus.

A) p true, q false
B) p false, q true
C) p true, q true
D) p false, q false
Answer:
C) p true, q true

Question 36.
The number of common tangents can be drawn to two concentric circles is .......

Solution:
0 (zero).

Question 37.
Statement ‘p’ : A tangent to a circle intersects it in one point.
Statement ‘q’ : We can draw infinite tangents to a given circle.

Choose the correct answer :
A) Statement ‘p’ and ‘q’ both are true.
B) Statement ‘p’ is true, ‘q’ is false.
C) Statement ‘p’ is false, ‘q’ is true.
D) Statement ‘p’ and ‘q’ both are false.

Answer:
A) Statement ‘p’ and ‘q’ both are true.

10th Class Maths Circles 2 Mark Important Questions

Question 1.
If the tangent at a (mint P to a circle with centre O cuts a line through O at Q such that PQ = 24 cm and OQ = 25 cm. Find the radius of the circle.

Solution:
In ∆POQ, ∠OPQ = 90°
OQ = 25 cm, PQ = 24 cm, OP = ?

By Pythagoras theorem,
OQ2 - OP2 + PQ2
OP2 = OQ2 - PQ2 = 252 - 242
OP2 = 72
∴ OP = 7 cm
Therefore, radius of the circle OP = 7 cm.

Question 2.
A tangent PQ at a point P of a circle of radius 5 cm meets a line through the centre O at a point Q. So that OQ = 13 cm. Find the length of PQ.

Solution:
In ∆OPQ, ∠OPQ = 90°
OP = 5 cm, OQ = 13 cm, PQ = ?

By Pythagoras theorem,
OP2 + PQ2 = OQ2
PQ2 - OQ2 - OP2
= 132 - 52 = 169 - 25 = 144
PQ2 - 122
∴ PQ = 12 cm

Question 3.
In the given figure, PQ is a chord of the circle centered at O. PT is a tangent to the circle at P. If ∠QPT = 55°, then find ∠PRQ.

Solution:
Given PQ is a chord.
‘O’ is centre of circle
PT is a tangent
∠QPT = 55°
∠QPT + ∠OPT = 90°
∠OPT = 90° - 55° - 35°
In ∆POQ
∠POQ = 180° - ∠OPQ - ∠PQO
= 180° - 35° - 35° = 180° - 70° = 110°
Major curve ∠POQ = 360° -110° = 250°
∠QRP = 1/2 × 250 = 125°
∴ ∠PRQ = 125°

Question 4.
The length of a tangent from a point A at distance 5 cm from the centre of the circle is 4 cm. Find the radius of the circle.

Solution:

In the figure
‘O’ is centre of circle
OA = 4 cm
OP = 5 cm
52 = 42 + PA2
25 - 16 = PA2
PA2 = 9
PA = √ 9 = 3 cm
∴ The length of tangent = 3 cm

Question 5.
In the given figure, tangents AB and AC are drawn to a circle centred at O. If ∠OAB = 60° and OB = 5 cm, find lengths OA and AC.

Solution:
In the figure,
AB and AC are tangents
AB = AC
∠OAB = 60°
OB = 5 cm
‘O’ is centre of circle.
OC = 5 cm

In Right ∆OBA, ∠B = 90°
sin 60° = 5/OA
√3/2 = 5/OA
√3 OA = 10
OA = 10/√3 cm
tan 60° = 5/OA
√3 = 5/OA
AB = 5/√3
AB = AC
∴ AC = 5/√3 × √3/√3 = 5/3 √3 √3 cm
∴ OA = 10/√3 × √3/√3 = 10√3/3 cm
AC = 5/3 √3 cm

Question 6.
In fig. AB is diameter of a circle centred at O. BC is tangent to the circle at B. if OP bisects the chord AD and ∠AOP = 60°, then find ∠C.

Solution:

‘O’ is centre of circle
BC is tangent
OP bisects chord AD.
then OP ⊥ AD
∴ AP = PD
∠AOP = 60°
∠APO = 90°
∴ ∠BAC = 180° -60° -90°
= 180° - 150° = 30°
OB ⊥ BC
∠OBC = 90°
In ∆ABC
∠A + ∠B + ∠C = 180°
30° + 90° + ∠C = 180°
120° + ∠C = 180°
∠C = 180° -120°
∠C = 60°
C = 60°

Question 7.
In fig. XAY is a tangent to the circle centred at O. If ∠ABO = 40°, then find ∠BAY and ∠AOB.

Solution:
Given XAY is a tangent to the circle
‘O’ is centre of circle.
∠ABO = 40°
OA = OB
∴ ∠OAB = ∠OBA = 40°
∠AOB = 180°- 40°- 40°
= 180° - 80° = 100°
∠AOB = 100°
OA⊥XY
∴ ∠OAY = 90°
∠OAB + ∠BAY = 90°
40° + ∠BAY = 90°
∠BAY = 90°-40°
∠BAY = 50°
∴ ∠BAY = 50°

Question 8.
Two tangents TP and TQ are drawn to a circle with centre O from an external point T. Prove that ∠PTQ = 2∠OPQ.

Solution:
Given TP and TQ are two tangents
‘O’ is centre of circle
we have to prove ∠PTQ = 2∠OPQ

We have TP = TQ
∴ TPQ is an Isosceles Triangle
∠TPQ = ∠TQP
= 1/2 (180 - θ) = 90 - θ/2
∠OPT = 90°
∠OPQ = ∠OPT - ∠TPQ
= 90° - (90° - θ/2 ) = 1/2 θ = 1/2 ∠PTQ
∴ ∠PTQ = 2∠OPQ.

Question 9.
The distance between two tangents parallel to each other of a circle is 13 cm. Find the radius of the circle.

Solution:

Distance between parallel tangents = 13 cm
∴ Diameter =13 cm
Radius = 13/2 = 6.5 cm

Question 10.
In the given figure, PA is a tangent to the circle drawn from the external point P and PBC is the secant to the circle with BC as diameter. If ∠AOC = 130°, then find the measure of ∠APB, where O is the centre of the circle.

Solution:
In the figure ∠AOC = 130°
‘O’ is centre of circle
∠AOP = 180° - 130° = 50°
OA ⊥ PA
∠OAP = 90°
In ∆OAP,
∠OAP + ∠AOP + ∠APO = 180°
90° + 50° + ∠APO = 180°
∠APO = 180°-140°
∠APO = 40°
∴ ∠APB = 40°

Question 11.
In Fig. perimeter of ∆PQR p is 20 cm. Find the length of tangent PA.

Solution:
Given perimeter of ∆PQR = 20 cm
PQ + QR + PR = 20 cm
PQ + (QC + CR) + PR = 20
The lengths of tangents drawn from external point of circle are equal.

(PQ + QA) + RB + PR ) = 20 (by (1))
PA + PB = 20
PA + PA = 20 (by (1))
2PA = 20
PA = 10 cm

Question 12.
In Fig. BC is tangent to the circle at point B of circle centered at O. BD is a chord of the circle so that ∠BAD = 55°. Find m ∠DBC.

Solution:
Given BC is tangent to the circle.
Let point B of circle.
O’ is a centre of circle BD is a chord.
∠BAD = 55°
Angle in a semi circle is 90°
∠ADB = 90°
∠DBA = 180° - 90° - 55°
= 180 - 145 = 35°
∴ ∠DBC = 90° - 35° = 55°
∴ ∠DBC = 55°

Question 13.
XY and MN are the tangents drawn at the end points of the diameter DE of the circle with centre O. Prove that XY ‖ MN.

Solution:
Given XY and MN are two tangents drawn at the end points of the diameter DE.
O is the centre of the circle.
We have to prove XY ‖ MN .
We have
OE ⊥ MN
OD ⊥ XY
∴ ∠OEM = ∠OEN = 90°
∠ODX = ∠ODY = 90°
Also ∠ODY + ∠OEN = 90° + 90° = 180°
Sum of interior angles on the same side of the transversal is 180°.
∴ XY ‖ MN.

Question 14.
Draw a circle and two lines parallel to a given line such that one is a tangent and the other is a secant to the circle.

Solution:

Question 15.
PA is the tangent drawn to a circle of whose centre is ‘O’, OA is the radius and P is the external point of the circle. If PA = 24 cm, OP = 25 cm., then find its radius.

Solution:
Given PA = 24 cm, OP = 25 cm
We have OP2 = OA2 + PA2
⇒ (25)2 = OA2 + (24)2
⇒ 625 = OA2 + 576
⇒ OA2 = 49
⇒ OA = 7 cm

Question 16.
Find the length of the tangent from a point 13 cm away from the centre of the circle of radius 5 cm.

Solution:
Radius of the circle = 5 cm
Length of the tangent = x cm

Distance between centre to point be = 13 cm
132 = 52 + x2
x2 = 169 - 25 = 144 ⇒ x = 12 cm
Now, in ∆AOP,
∠POA + ∠OPA + ∠A = 180°
⇒ ∠POA + 40° + 90° = 180°
⇒ ∠POA = 50°

Question 17.
Find the length of the tangent from a point, which is 9.1 cm away frbm the centre of the circle, whose radius is 8.4 cm.

Solution:

Radius of the circle = r = 8.4 cm
Distance between centre to the point = d = 9.1 cm.
Length of the tangent = l = √d2-r2
= √(9.1)2-(8.4)2
= √82.81?70.56
= √12.25 = 3.5 cm.
∴ Length of the tangent = 3.5 cm.

Question 18.
"The length of the tangent from an external point ‘P’ to a circle with centre ‘O’ is always less than OP." Is this statement true ? Give reasons.

Solution:

∆ OAP is right triangle.
OP is hypotenuse. AP is tangent to the circle at A.
∴ OP > AP (v Hypotenuse is longest side)
OP > length of the tangent
∴ Given statement is true.

Question 19.
The length of the tangent to a circle from a point 17 cm from its centre is 8 cm. Find the radius of the circle.

Solution:
Let PA is the length of the tangent PA = 8 cm

The distance of the external point from the centre OP = 17cm
Radius = OA = r cm.
∴ 172 = r2 + 82
⇒ r2 = 172 - 82 = 289 - 64 = 225
⇒ r = √225 = 15 cm

Question 20.
A point P is 25 cm from the centre O of the circle. The length of the tangent drawn from P to the circle is 24 cm. Find the radius of the circle.

Solution:
From right angled ∆ AOP

OP2 = OA2 + AP2
(25)2 = OA2 + (24)2
625 = OA2 + 576
OA2 = 625 - 576 = 49 = 72
OA = 7 cm
∴ The radius of the circle is 7 cm.

Question 21.
Find the length of the tangent from a point 13 cm away from the centre of the circle of radius 5 cm.

Solution:
Radius of the circle = 5 cm
Length of the tangent = x cm

Distance between centre to point be
= 13 cm
132 = 52 + x2
x2 = 169 - 25 = 144 ⇒ x = 12 cm

Question 22.
In the given figure, ‘O’ is the centre of a circle, OQ is the radius and OQ = 5 cm. The length of the tangent drawn from external point to the circle PQ =12 cm, then find the distance between the points ‘O’ and ‘P’.

Solution:
The radius is perpendicular to the tangent at the point of contact i.e. ∠OQP = 90°

∆OQP is a Right angled triangle
⇒ (OP)2 = (OQ)2 + (PQ)2
⇒ OP = √(OQ)2 + (PQ)22 = √(5)2+(12)2
⇒ OP = √25+144 = √169 = 13 cm
∴ The distance between two points O and P = 13 cm

Question 23.
AOB is the diameter of a circle with centre ‘O’ and AC is a tangent to the circle at A. If ∠BOC = 130°, then find ∠ACO.

Solution:

Given that
AOB is diame’ter and centre is O
AC is a tangent
∠BOC =130° and point of contact at A.
We know that
The angle at point of contacat is 90°
The angle of straight line is 180°
∠AOC + ∠BOC = 180°
∠AOC + 130° = 180°
∠AOC = 180° - 130°
∠AOC = 50°
In a triangle
The sum of angles = 180°
∠AOC + ZOAC + ∠ACO = 180°
∠ACO + 90° + 50° = 180°
∠ACO = 180° - 140°
∠ACO = 40°
So, the angle ∠ACO is 40°

10th Class Maths Circles 4 Mark Important Questions

Question 1.
From an external point P, two tangents PA and PB are drawn to the circle with centre O. Prove that OP is the perpendicular bisector of AB.

Solution:
Given O is the centre of circle.
AP and PB are tangents drawn to a circle from P that is AP = BP and AB is the chord which meets OP at C.

In ∆APC and ∆BPC,
PA = PB (Side)
∠APC = ∠BPC (Angle)
PC = PC (Side)
by S-A-S similarity ∆APC ~ ∆BCP
By CPCT, ∠ACP = ∠BCP
∠ACP + ∠BCP = 180°
Therefore, ∠ACP = ∠BCP = 180°/2 = 90°
Hence, OP⊥AB
So, OP is the perpendicular bisector of AB.

Question 2.
O is the centre of the circle in the given figure. PA and PB are tangents. Show that AOBP is a cyclic quadrilateral.

Solution:
In the figure OA⊥AB and OB⊥BP.

Radius is perpendicular to the tangent at its point of contact.
∠OAP = ∠OBP = 90°
So, ∠OAP +∠OBP = 180°
In quadrilateral OAPB,
∠OAP + ∠APB + ∠OBP + ∠AOB = 360°
(∠OAP + ∠OBP) + ∠APB + ZAOB = 360°
180° + ∠APB + ∠AOB = 360°
∠APB + ∠AOB = 360° - 180° = 180°
So, the quadrilateral OAPB is cyclic.

Question 3.
If AB, AC, PQ are tangents to the circle and AB = 5 cm in the given figure. Find the perimeter of the triangle.

Solution:
Given AB, AC, PQ are tangents.

AB = 5 cm
Tangents drawn to a circle for the external point are equal.
That is AB = AC, BP = PX, QC = XQ
Perimeter of ∆APQ
= AP + AQ + PQ
= AP + AQ + PX + XQ
= (AP + PX) + (AQ + XQ)
= AB + AC
But, AB = AC = 5 cm
Perimeter = AB + AC = 5 + 5 = 10 cm

Question 4.
In the given figure, ∆ABC is a right triangle, right angle at B such that BC = 6 cm and AB = 8 cm. Find the radius of the in circle.

Solution:

Given in ∆ABC, ∠B = 90°
AB = 8 cm, BC = 6 cm
Let radius of circle be x cm
So, OPBQ is a square
That is OP= OQ = PB = BQ = x cm
Tangents drawn to the circle from an external point are equal.
That is AP = AR, PPB = BQ = x, CQ = CR
AR = AP = AB - BP = 8 - x
CR = CQ = BC - BQ = 6 - x
AR + CR = AC = 8 - x + 6 - x = 14 - 2x
by Pythagoras theorem,
AC2 = AB2 + BC2
(14 - 2x)2 = 82 + 62 = 102
14 - 2x = 10 ⇒ -2x = 10 - 14
-2x = -4
x = 4/2 = 2 cm
∴ Radius of the circle is 2 cm.

Question 5.
Two circles touch externally at a point P. From a point T on the tangent at P, tangents TQ and TR are drawn to the circles with points of contact Q and R respectively. Prove that TQ = TR.

Solution:
Given TP, TQ and TR are tangents to the two externally touching circles.

Tangents drawn to the circle from an external point are equal.
That is TP = TQ → (1)
TP = TR → (2)
From (1) and (2) TQ = TR.

Question 6.
In the given figure, AP and AQ are tangents from A to the circle with centre O. B is a point on the circle, then prove that AX + XB = AY + YB.

Solution:
Given in the figure, AP, AQ and XY are tangents drawn to the circle. Tangents drawn from external point are equal.
That is, AP = AQ
XP = XB
YQ = YB
Now, AP = AQ
AX + XP = AY + YQ
AX + XjB = AY + YB (∵ XP = XB, YQ = YB)

Question 7.
In the given figure, a circle touches all the four sides of a quadrilateral ABCD with AB = 6 cm, BC = 7 cm and CD = 4 cm. Find AD.

Solution:
Given circle touches all the four sides of a quadrilateral AB, BC, CD and DA at P, Q, R and S respectively.
We know that if a circle touches all the four sides of a quadrilateral ABCD then AB + CD = BC + AD.
Given AB = 6 cm, BC = 7 cm and CD = 4cm
6 + 4 = 7 + AD
10 - 7 = AD
∴ AD = 3 cm

Question 8.
In the given figure CP and CQ are tangents to a circle with centre O. AB is another tangent touching the circle at R. If CP = 11 cm and BC = 7 cm then find the length of BR.

Solution:
Given, CP, CQ and AB are tangents to the circle with centre O. CP = 11 cm, BC = 7 cm.
We know that, tangents drawn from external point C are equal.
That is, AP = AR, BQ = BR and CQ = CP
BC + BQ = CP
7 + BQ = 11
BQ = 11 - 7 = 4cm
BQ = BR = 4 cm
Therefore, BR = 4 cm

Question 9.
In the given figure ∆ABC is circum-scribing a circle. Find the length of BC.

Solution:
Given ∆ABC is circumscribing a circle.
AC = 11 cm, AR = 4 cm, BR = 3 cm
We know that tangents drawn from an external point are equal.
That is AR = AQ, BP = BR, CP = CQ
AC = AQ + CQ = 11 cm
AR + CQ = 11 cm (∵ AQ = AR)
4 + CQ = 11
CQ = 11 - 4 = 7 cm
But, CQ = CP = 7 cm
and BP = 3 cm
BC = BP + CP = 3 cm + 7 cm = 10 cm
Therefore, BC = 10 cm

Question 10.
Prove that the angle between the two tangents drawn from an external to circle is supplementary to the angle subtended by the line joining the points of contact at the centre.

Solution:

Let ‘O’ be the centre of circle
P is the external point
AB is the chord
OA = OB = radius
OA⊥PA and OB⊥PB
∴ ∠OBD = 90°; ∠OAP = 90°
In the Quadrilateral OAPB,
Sum of all interior angles = 360°
∠OAP + ∠OBP + ∠BOA + ∠APB = 360°
90° + 90° + ∠BOA + ∠APB - 360°
∠BOA + ∠APB = 180°
∴ The angle between the two tangents drawn from an external point to a circle supplementary to the angle subtended by the line segment.

Question 11.
ABC is an isosceles triangle with AB = AC, circumscribed about a circle. Prove that BC is bisected at E.

Solution:
We know that,
The lengths of tangents drawn from an external point of a circle are equal.

In Isosceles triangle ABC, AB = AC.
AB - AF = AC - AF
AB - AD = AC - AD
BD = CF
BE = CF [by (1)]
∴ BC is bisected at the point of contact.

Question 12.
In the given figure, the radii of two concentric circles are 13 cm and 8 cm. AB is diameter of the bigger circle. BD is the tangent to the smaller circle touching it at D. Find the length AD.

Solution:

Join OD and AE
∠ODB = 90° (OD⊥BE)
∠AEB = 90° (angle in semi circle)
OD ‖ AE (corresponding angles)
AE = 2 × OD
AE = 2 × 8 = 16 cm
In Right ∆ODB,
BD2 = 132 - 82 = 169 - 64 = 105
BD = √105 cm
DE = √105 cm

In Right ∆AED,
AD2 = AE2 + DE2
= 162 + (√105)2 = 256 + 105 = 361
AD = √361
AD = 19 cm

Question 13.
P & Q are centres of circles of radii 9 cm and 2 cm respectively. PQ = 17 cm. R is the centre of the circle of radius x cm, which touches the above circle externally. Given that angle PRQ is 90°. Write an equation in x and solve it.

Solution:

In Right APQR, by pythagoras theorem
PQ2 = PR2 + QR2
172 = (x + 9)2 + (x + 2)2 [Aftering solving]
x2 + 11x - 102 = 0
x2 + 17x - 6x - 102 = 0
x(x + 17) - 6(x + 17) = 0
(x - 6) (x + 17) = 0
x = 6 or x = -17
x = 6 cm only
∴ x = 6 cm

Question 14.
If a circle touches the side BC of a triangle ABC at P and extended sides AB and AC at Q and R, respectively, prove that
AQ = 1/2 (BC + CA + AB).

Solution:

Given : The circle touches the side BC of ∆ABC at P.
The circle touches the extended sides
AB and AC of the triangles at Q and R.
To prove : AQ = 1/2 (BC + CA + AB)
Proof : We know that, "the lengths of tangents drawn from an external point of a circle are equal".
BP = BQ ... (1)
CP = CR ... (2)
AQ = AR .. (3)
Perimeter of ∆ABC = AB + BC + AC
From the figure
BC = BP + PC
AB + BC + AC = AB + (BP + PC) + AC
= AB + BQ + CR + AC
From the figrue
AB + BQ = AQ
CR + AC = AR
BQ + CR = BC
AB + BC + AC = AQ + AR
∴ AB + BC + AC = AQ + AQ
2AQ = AB + BC + AC
∴ AQ = 1/2 [AB + BC + AC]

Question 15.
In the figure, PQ is a chord of length 8 cm of a circle of radius 5 cm. The tangents at P and Q intersect at a point T. Find the length TP.

Solution:
In the figure join OT.
OT meets PQ at the point R
∆TPQ is an isosceles .
TO is the angle bisector of ∠PTO
We have, the lengths of tangents drawn from external point of a circle are equal.
∴ TP = TQ
OT⊥PQ
OT bisects PQ
PR = RQ = 4 cm
OR = √OP2?PR2
OR = √52?42 = 3cm
∠TPR + ∠RPO = 90° (∵ ∠TPO = 90°)
∠TPR + ∠PTR = 90°
∠RPO = ∠PTR
∆TRP ~ ∆RPO (AA rule)
TP/PO = RP/RO
⇒ TP/15 = 4/3
TP = 20/3 cm

Question 16.
In given figure XY and X’Y’ are two parallel tangents to a circle with centre O and another tangent AB with point of contact C intersecting XY at A and X’Y’ at B. Prove that
∠AOB = 90°

Solution:

O is centre of circle
Join OC
In ∆OPA and ∆OCA
OP = OC (radii)
AP = AC (Tangents from A)
AO = BO (Common side)
by SSS congruence rule
∆OPA ≅ ∠OCA
by CPCT ∴ ∠POA = ∠COA .. (1)
similarly ∠QOB = ∠OCB
∠QOB = ∠COB .... (2)
here POQ is a diameter of circle
∴ ∠POA + ∠COA +∠COB + ∠QOB = 180°
by (1) & (2)
2∠COA + 2∠COB = 180°
∠COA + ∠COB = 90°
∠AOB = 90°

Question 17.
The radii of two concentric circles are 13 cm and 8 cm. AB is a diameter of the bigger circle and BD is a tangent to the smaller circle touching it at D and intersecting the larger circle at P on producing. Find the length of AP.

Solution:
In the figure
‘O’ is centre of circle
OD⊥BD
∴ ∠ODB = 90° = ∠ODP
Let P be a point on bigger circle.
∴ ∠APB = 90°
In ∆ABP and ∆OBD
∠APB = ∠ODB = 90°
∠ABP = ∠ODB (Common)
∆ABP ~ ∆OBD (AA similarly)

∴ AP/OD = AB/OB
AP/8 = 26/13
AP = 2 × 8
AP = 16 cm

Question 18.
If tangents PA and PB from a point P to a circle with centre ‘O’ are inclined to each other at angle of 80°, then find the measured of ∠POA.

Solution:

Between ∆AOP and ∆BOP
∠OAP = ∠OBP = 90° (∵ tangent and line from origin meet at 90° to each other)
OA = OB = radius of the circle = r (say) and OP is the common side
Hence, we can say ∆AOP = ∆BOP
Therefore, we can say
∠OPA = ∠OPB = 1/2 (∠APB)
= 1/2 (80°) = 40°
(∵ given that tangents PA and PB are inclined to each other by 80°)
Now, in ∆AOP,
∠POA + ∠OPA + ∠A = 180°
⇒ ∠POA + 40° + 90° = 180°
⇒ ∠POA = 50°

Question 19.
Prove that "in two concentric circles, a chord of the bigger circle, that touches the smaller circle is bisected at the point of contact with the smaller circle."

Solution:
Proof : We are given two concentric circles C1 and C2 with centre O and a
chord AB of the larger circle C1, touching the smaller circle C, at the point P
(see figure) we need to prove that AP = PB. Join OP.

Then AB is a tangent to the circle C2 at P and OP is its radius.
Therefore, by Theorem 9.1
i. e., OP⊥AB
Now, ∆OAP and ∆OBP are congruent. This means AP = PB. Therefore, OP is . the bisector of the chord AB, as the perpendicular from the centre bisects the chord.

Question 20.
From an external point, two tangents are drawn to a circle. A line joining the external point and the center of the circle bisects the angle between the tangents. Is this true or not ? Justify your answer.

Solution:

Proof : Let PQ and PR be two tangents drawn from a point P outside of the circle with centre O. Join OQ and OR, triangle OQP and ORP are congruent because we know that,
∠OQP = ∠ORP - 90° (Theorem 9.1) i.e.,
OP⊥XY
OQ = OR (Radii)
OP is common.
This means ∠OPQ = ∠OPR (CPCT)
Therefore, OP is the angle bisector of ∠QPR.
Hence, the centre lies on the bisector of the angle between the two tangents.

Question 21.
AB is a chord of the circle and AOC is its diameter, such that ∠ACB = 60°. If AT is the tangent to the circle at the point A, then find the measure of ∠BAT.

Solution:
According to the data ∠ACB = 60°

AOC = diameter; AB = chord
AT is a tangent to the circle at A.
∴ ∠ACB = 90° (∵ semi-circle angle)
∠BAC + ∠ACB - 90°
∠BAC + 60° - 90°
⇒ ∠BAC = 30°
AT⊥AOC, ∠CAT = 90°
∠BAC + ∠BAT = 90°
30° + ∠BAT = 90°
⇒ ∠BAT = 60°

Question 22.
In the given figure, TA and TB are tangents to the circle with centre ‘O’. If ∠ATB = 80°, then find the measure of ∠ABT.

Solution:
In ∆TAB

TA = TB (v Length of the tangents drawn from the external point are equal)
⇒ ∠TBA = ∠TAB (∵ Angles opposite to the equal sides are equal)
⇒ Let ∠TBA = ∠TAB = x°
80° + x° + x° = 180° (∵ Sum of the angles in a triangle is 180°)
2x° = 180° - 80° = 100°
x° = 50°
∴ ∠ABT = 50°

Question 23.
In the given figure AB, AC and PQ are tangents to a circle and AB = 6 cm. Find the perimeter of ∆APQ.

Solution:

We know that tangents drawn from an external point to a circle are equal in length.
∴ AB = AC
AP + PB = AQ + QC
AP + PX = AQ + QX (∵ PX = BP and QX = QC)
AP + PX = AQ + QX = 6 cm
Now, Perimeter of
∆APQ = AP + PQ + AQ = (AP + PX) + (QX + AQ)
= 64 + 6 = 12 cm
∴ Perimeter of ∆APQ = 12 cm

Question 24.
A circle of radius 3 cm is inscribed in a triangle ABC and AF = 5 cm, BF = 3 cm as shown in the figure.

Somu said that the measure of the side AC is 17 cm. Do you agree ? Give reasons.

Solution:
AB = 8 cm, AD = 5 cm, BE = 3 cm
Let CD = CE = x
AC = 5 + x, BC = 3 + x

Since OE = OF = radius and
OF ⊥ AB, OE ⊥ BC
∴ AB ⊥ BC
From ∆ABC
AC2 = AB2 + BC2
(5 + x)2 = (8)2 + (3 + x)2 (∵ a2 - b2 = (a + b) (a - b))
(8 + 2x)2 = 64
8 + 2x = 32
⇒ 2x = 24
⇒ x = 12
∴ AC = 5 + x = 5 + 12 = 17 cm

Question 25.
Draw the tangent to a given circle with centre O from a point R outside the circle. How many tangents can be drawn to the circle from that point ?

Solution:

Steps of construction :

  1. Draw a circle with centre ‘O’,
  2. Take a point P outside the circle. Join OP.
  3. Draw the perpendicular bisector to OP which bisects it at M.
  4. Taking M as centre and PM or MO as radius draw a circle. Let the circle intersects the given circle at A and B.
  5. Join P to A and B.
  6. PA and PB are the required tangents.
  7. Only two tangents can be drawn.

(OR)

10th Class Maths Circles 8 Mark Important Questions

Question 1.
PQ is a chord of length 8 cm of a circle of radius 5 cm. The tangents at P and Q intersect at a point T. Find the length TP.

Solution:
Given PQ = 8 cm, OP = OQ = 5 cm
Let TP = TQ = a cm
and TR = b cm

OT is perpendicular bisector of PQ.
i.e., OR = QR = PQ/15 = √8/2 = 4 cm

In ∆OPR,
OP = OR2 + PR2
OR2 = OP2 - PR2 = 52 - 42
OR2 = 25 - 16 = 9 = 32
OR = 3 cm

In ∆TPR, TP2 = TR2 + PR2 → (1)
and in ∆OPT, OT2 = TP2 + OP2 → (2)
Put (1) in (2)
OT2 = (TR2 + PR2) + OP2
(b + 3)2 = b2 + 42 + 52

Question 2.
In the given figure if AB = AC prove that BE = EC.

Solution:
Given in ∆ABC, AB = AC which circumscribed a circle.
Tangents drawn from an external point are equal.

(AD + BD) + CE = (AF + CF) + BE
AB + CE = AC + BE
M + CE = M + BE (∵ AB = AC)
CE = BE (or) BE - CE
So, point of contact E can bisect the base BC.

Question 3.
In the figure, the in circle of AABC touches the sides BC, CA and AB at D, E and F respectively. Show that AF + BD + CE - AE + BF + CD = 1/2 (Perimeter of ∆ABC).

Solution:
Tangents drawn from external point are equal.


AF + BD + CE = AE + BF + CD
Perimeter of ∆ABC
= AB + BC + AC
= (AF + FB) + (BD + DC) + (AE + CE)
= AF + AE + FB + BD + DC + CE
= AF + AF + BD 4 BD + CE + CE
= 2AF + 2BD + 2CE (∵ AE - AF, FB = BD CD = CE)
= 2(AF + BD + CE)
(OR)
2(AE + BF + CD)
1/2 (Perimeter of ∆ABC)
= AF + BD + CE = AE + BF + CD
Hence, AF + BD + CE = AE + BF + CD
= 1/2 (Perimeter of ∆ABC)

Quetsion 4.
A circle is inscribed in a ∆ABC having sides 8 cm, 10 cm and 12 cm as shown in the figure. Find AD, BE and CF.


Solution:
Given a circle is inscribed in a ∆ABC.
AB = 8 cm, BC = 10 cm, AC = 12 cm
We know that tangents drawn from an external point to a circle are equal.
Let AD - AF = x cm
BD = BE = y cm and
CE = CF = z cm AB - AD + DB = 8 cm
x + y = 8 cm → (1)
BC = BE + CE = 10 cm
y + z = 10 cm → (2)
AC = AF + CF = 12 cm
x + z = 12 cm → (3)
by adding (1), (2) and (3)
(x + y) + (y + z) + (x + z) = 8 + 10 + 12
x + y + y + z + z + x = 30
2 (x + y + z) = 30
x + y + z = 30/2 = 15 cm → (4)

Put z = 7 in (2) y + 7 = 10
y = 10 - 7 = 3 cm
Put y = 3 cm in (1) x + 3 = 8 cm
x = 8 - 3 = 5 cm
Therefore,
AD = x = 5 cm
BE = y = 3 cm
CF = z = 7 cm

Question 5.
Prove that the angle between two tangents drawn from an external point to a circle is supplementary to the angle subtended by the line segments joining the points of contact at the centre.

Solution:
Let AP and AQ are tangents drawn to a circle from an external point to a circle with centre O.

That is AP = AQ
In ∆OAP and ∆OAQ,
AP = AQ (Tangents from the external point)
QP = QQ (Radius)
OA = OA (Common side)
by side-side-side congruency,
∆OAP ≅ ∆OAQ
by ∠PCT - ∠OAP = ∠OAQ and ∠AOP = ∠AOQ
∠OPA = ∠OQA = 90°
∠PAQ = 2, ∠OAP and ∠POQ = 2.∠AOP

In ∆AOP,
∠OAP + ∠AOP + ∠OPA = 180°
∠OAP + ∠AOP = 180° - 90° = 90°
∠AOP = 90° - ∠OAP
2.∠AOP = 2 (90 - ∠OAP)
∠POQ = 180° - 2.∠OAP (∵ 2∠AOP = ∠POQ)
∠POQ + 2.∠OAP = 180° (∵ 2∠OAP = ∠PAQ)
Hence proved, ∠POQ + ∠PAQ = 180°

Question 6.
In the figure, a circle is inscribed in a quadrilateral ABCD in which ∠B = 90°. If AD = 23 cm, AB = 29 cm and DS = 5 cm. Find the radius of the circle.

Solution:
Given the circle touches the quadrilateral ABCD at P, Q, R and S respectively, ∠B = 90° with centre O.
AB = 29 cm. AD = 23 cm and DS = 5 cm. We know that, tangents drawn from the external point are equal.
AP = AS, BP = BQ, CQ = CR and DR = DS
AD = AS + DS = 23 cm
AS = 23 - DS = 23 - 5 = 18 cm
But, AS = AP = 18 cm
AB = AP + PB = 29 cm
18 + PB = 29
PB = 29 - 18 = 11 cm
But OPBQ is a square.
Therefore, OP = OQ = BQ = PB = 11 cm
Hence, radius r = 11 cm

Question 7.
In the given figure there are two concentric circles with centre O of radii 5 cm and 3 cm. From an external point P, tangents PA and PB are drawn to these circles. If AP = 12 cm, find the length of BP.

Solution:
Given two concentric circles with centre O of radii. OA = 5 cm, OB = 3cm.
Tangent AP = 12 cm
In ∆OAP, ∠OAP = 90°
OP2 = OA2 + AP2
⇒ 52 + 122 = 169
OP = √169 = 13 cm

In ∆OBP, ∠OBP = 90°
OB2 + BP2 = OP2
32 + BP2 = 132
BP2 = 169 - 9 = 160
Therefore, BP = √169 = 4√10 cm

Quetsion 8.
Draw two tangents to a circle of radius 2.5 cm, from a point ‘P’ at a distance of 7 cm from its centre.

Solution:

  1. Draw u line segment PO = 7 cm.
  2. From the point O, draw a circle of radius = 2.5 cm.
  3. Draw a perpendicular bisector of PO. Let M be the mid-point of PO.
  4. Taking M as centre and 0M as radius, draw a circle.
  5. Let this circle intersects the given circle at the point Q and R.
  6. Join PQ and PR.

Question 9.
Two concentric circles of radii 10 cm and 6 cm are drawn. Find the length of the chord of the larger circle which touches the smaller circle.

Solution:
Radius of outer circle = R = 10 cm
Radius of inner circle = r = 6 cru
Given that AB in a chord of outer circle and tangent to inner circle of P.
Draw OP ⊥ AB
Then PA = PB
In ∆ OAP,
∠OPA = 90°
OP2 + PA2 = OA2
62 + PA2 = 102
PA2 = 100 - 36 = 64
⇒ PA = 8 cm
∴ AB = PA + PB
= 2PA
= 2(8)
= 16 cm
Length of the chord AB = 16 cm

AP 10th Class Maths Important Questions Chapter 10 Tangents and Secants to a Circle

Question 1.
What do we call the part a and b in the below circle ?

Solution:
‘a’ is minor segment and ‘b’ is major segment.

Question 2.
Find the length of the tangent to a circle of radius 7 cm at a point from a distance 25 cm from the centre.

Solution:
Given OA = 25 cm, OB = r = 7 cm
In ∆AOB, ∠B = 90°

OA2 = OB2 + AB2
⇒ AB2 = OA2 - OB2 = 252 - 72
⇒AB = √252-72 = √625-49
= √576
= 24 cm

Question 3.
Find the area of a sector of a circle whose radius is 7 cm and angle at the centre is 60°.

Solution:
Radius = 7 cm, Angle at centre = 60°
Area of the sector = x/360 x πr²
= 60×22/7×7×7/360 = 154/6 = 25.66 cm2

Question 4.
A tangent is drawn to a circle of radius 4 cm. from a point that lies at a distance of 5 cm. from the centre. Find the measure of length of the tangent.

Solution:

∆OAB is a right triangle.
OA2 = 0B2 + AB2
52 = OB2 + 42
OB2 = 25 -16 = 9
OB = √9 = 3 cm.

Question 5.
Find the area of the shaded part in the given figure.

Solution:
Area of shaded part
= Area of semi-circle - Area of triangle

Question 1.
Find the length of the tangent from a point 13 cm away from the centre of the circle of radius 5 cm.

Solution:
Radius of the circle = 5 cm
Length of the tangent = x cm

Distance between centre to point be = 13 cm
132 = 52 + x2
x2 = 169 - 25 = 144 ⇒ x = 12 cm

Question 2.
If tangents PA and PB from a point P to a circle with centre ‘O’ are inclined to each other at angle of 80°, then find the measured of ∠POA.

Solution:

Between ∆A0P and ∆B0P
∠OAP = ∠OBP = 90° (∵ tangent and line from origin meet at 90° to each other)
0A=0B = radius of the circle = r (say)
and OP is the common side
Hence, we can say ∆AOP = ∆BOP
Therefore, we can say
∠OPA = ∠OPB = 1/2 (∠APB)
= 1/2 (80°) = 40°
(∵ given that tangents PA and PB are inclined to each other by 80°)
Now, in ∆AOP,
∠POA + ∠OPA + ∠A = 180°
⇒ ∠POA + 40° + 90° = 180°
⇒ ∠POA = 50°

Question 3.
Draw a circle of radius 3 cm, mark a point ‘P’ on the circle and draw a tan gent at ‘P’.

Solution:
Steps of construction:

1) Draw a circle of radius ‘3’ cm from the centre "O" and pick a point ‘P’ on the circle. Join OP
2) Now draw a perpendicular at the point ‘P’ to the line segment OP
such that XY ⊥ OP.
3) Then XY is the desired tangent at ‘P’ to the given circle.

Question 4.
A chord of a circle of radius 10 cm. subtends a right angle at the centre. Find the area of the corresponding minor segment (use π = 3.14),

Solution:
Radius of circle (r) = 10 cm
Sector angle (x) = 90°
Radius of sector (r) = 10 cm.

Area of sector OACB = x/360 × πr²
= 90°/360° × 3.14 × 10 × 10
= 78.5 Sq. cm
Area of ∆ AOB = 1/2 × 10 × 10
= 50 cm2
Area of the Minor Segment = Area of sector OACB - Area of ∆ OAB
= 78.5 - 50.0 = 28.5 cm2

Question 1.
A chord of circle of radius 10 cm sub-tends a right angle at the centre. Find the area of the corresponding :
i) Minor segment ii) Major segment (use π = 3. 14)

Solution:
Radius of circle (r) = 10 cm
Sector angle (x) = 90°
Radius of sector (r) = 10 cm.

Area of sector OACB = x/360 × πr2
= 90°/360° × 3.14 × 10 × 10
= 78.5 Sq. cm
Area of ∆ AOB = 1/2 × 10 × 10
= 50 cm2
Area of the Minor Segment = Area of sector OACB - Area of ∆ OAB
= 78.5 - 50.0 = 28.5 cm2
Area of Major Segment = Area of the circle - Area of the Minor Segment
= (3.14 × 10 × 10) - 28.5
= 314-28.5 = 285.5 cm2

Question 2.
Draw a circle of radius 3 cm. Take a point ’P’ at a distance of 5 cm from the centre of the circle. From P, draw 2 tangents to the circle.

Solution:
Award marks for construction as follows:

i) To draw a circle with radius 3 cm
ii) To plot a point P such that OP = 5 cm.
iii) To Bisect QP at M and draw circle with radius OM br MP
iv) To draw tangents from intersecting points of two circles.

Question 3.
Draw a Circle of radius 4 cm. From a point 7.5 cm away from its centre, construct the pair of tangents to the circle.

Solution:
1) Draw a circle with:radius 4 cm with centre O.
2) Locate a point P such that OP 7.5 cm
3) Bisect OP and draw circle with radius MO or MP with centre M.
4) Draw tangents PA and PB from external point P to the given circle.

Question 4.
Draw a circle of radius 5 cm. From a point 8 cm away from its centre, con-struct a pair of tangents to the circle. Find the lengths of tangents.

Solution:
Steps of construction :
1) Construct a circle with a radius of 5 cm.
2) Trace the point ‘p’ in the exterior of the circle which is at a distance of ‘8’ cm from its centre.
3) Construct a perpendicular bisector to OP which meets at M.
4) The draw a circle with a radius of MP or MO from the point M. This circle cuts the previous circle drawn from the centre ‘O’ at the points A and B.
5) Now join the points PA and then PB.
6) PA, PB are the required tangents which are measured 6.2 cm long.


OA = 5 cm ; OP = 8 cm
AP = PB = 6.2 cm.

Question 5.
Draw a circle of radius 4 cm and draw a pair of tangents to the circle, which are intersecting each other 6 cm away from the centre.

Solution:

Steps of Construction:
1) Draw a circle with centre ‘O’ and radius 4 cm.
Take a point ‘P’ outside the circle such that OP = 6 cm. Join OP.
Draw the perpendicular bisector to OP which bisects it at M.
4) Taking M as centre and PM or MO as radius draw a circle.
Let the circle intersects the given circle at ’A’ and ‘B’.
Join P to A and B.
PA and PB are the required tangents of lengths.

Question 6.
Two tangents TP and TQ are drawn to a circle with centre ‘O’ from an external point T, then prove that ∠PTQ = 2. ∠OPQ.

Solution:
Given a circle with centre 0.
Two tangents TP, TQ are drawn to the circle from an external point T.
We need to prove ∠PTQ = 2∠OPQ
Let ∠PTQ = θ

TP = TQ (The lengths of tangents drawn from an external point to a circle are equal)
So ∆TPQ is an isosceles triangle
∴ ∠TPQ + ∠TQP + ∠PTQ = 180°
(Sum of three angles in a triangle)
∠TPQ = ∠TQP = 1/2 (180° - θ)
= 90°- θ/2
∠OPQ = ∠OPT - ∠TPQ
= 90° - 0(90° - θ/2) = θ/2
= 1/2 ∠PTQ
∴∠PTQ = 2∠OPQ

Question 7.
Find the area of the segment shaded in the figure in which PQ = 12 cm, PR = 5 cm and QR is the diameter of the circle with centre ‘O’. (Take π = 22/7)

Solution:
To find the area of the segment shaded in the given figure.
Here ‘PQ’ = 12 cm; ‘PR’ = 5 cm; ‘QR’ is diameter
Now PQOR is a semicircle then angle in a semicircle is 90°.
then ∠QPR = 90°
∴ ∆PQR is a right angled triangle
∴ Area of ∆PQR = 1/2 bh
= 1/2 × PQ × PR
= 1/2 × 12 × 5 =30 cm2 .....(1)
Now the area of shaded part = area of semicircle - area of ∆PQR
= 1/2 πrcm2 - 30 cm2 ......(2)
In ∆PQR, QR2 = PQ2 + PR2
(from Pythagoras theorem)
QR2 = 122 + 52
= 144 + 25 = 169 = 132
∴ QR =13 then
Radius of the circle (r) = QO = QR/2
= 13/2 = 6.5 cm
then area of semicircle
= 1/2 πrcm2
= 1/2 × 22/7 × 13/2 × 13/2 = 66.39 cm2 ......(3)
Now putting the values of (1) and (3) in (2) we get
Area of shaded part = (66.39 - 30)
= 36.39 cm2.

Question 8.
Draw two tangents to a circle of radius 2.5 cm, from a point ‘P’ at a distance of 7 cm from its centre.

Solution:
1. Draw a line segment PO = 7 cm.
2. From the point O, draw a circle of radius = 2.5 cm.
3. Draw a perpendicular bisector of PO. Let M be the mid-point of PO.
4. Taking M as centre and OM as radius, draw a circle.
5. Let this circle intersects the given circle at the point Q and R.
6. Join PQ and PR.

Question 1.
As shown in the figure, radius of the given circle is 21 cm and ∠AOB = 120°. Then find the area of segment AYB.

Solution:

Given radius of area = OA = OB = 21 cm
Now3 the angle at centre for the sector ˆOAB = 120°.
Formula for area of sector = x/360 x πrcm2
= 120/360 × 22/7 × 21 × 21
= 22 × 21 = 462 cm2 ......... (1)

Now area of segment ˆAYB
= Area of sector - area of ∆ OAB.
Let OD is perpendicular to AB, then
∠AOB = 120/2 = 60°
∴ sin 60° = AD/OA

∴ area of ∆OAB = 1/2 bh
= 1/2 × AB × OD = AD × OD
= = 190.95 cm2 ...... (2)
∴ area of segment ˆAYB
= 462 - 190.95
= 271.05 cm2
= 271.05 cm2

Question 2.
In a wall clock, length of minutes needle is 7 cm. Then find the area covered by it in 10 minutes of time.

Solution:
Length of minutes needle =(r) = 7 cm
We need to calculate the area covered by in 10 minutes of time = Area of sector.

Now the angle covered by it in 60 minutes = 360°
∴ In 10 minutes = 360/60 × 10 = 60°
Area of sector = × 7 × 7
= 154/6 = 77/3
∴ Area covered by it in 10 minutes of time = 77/3 cm2 = 25.66 cm2

Question 3.
Find the area of a right hexagon inscribed in a circle having 14 cm of radius.

Solution:
Radius of circle = OA = OB = OC = OD = OE = OF = 14 cm

∠AOB = 360/60 = 60°
∴ In ∆AOB AO = BO = 14 cm
∠AOB = 60°
then ∠OAB = ∠OBA
(∵ Opposite to equal sides)
And ∠OAB + ∠OBA + 60 = 180
=> ∠OAB = ∠OBA = ∠AOB = 60°
Hence it is an equilateral triangle.
∴ OA = OB = AB = 14 cm
∴ Area of hexagon = 6 (Area of ∆AOB)
= 6. √3/4 a2
= 6. √3/4 × 14 × 14
Area of hexagon = 294 √3 cm2

Question 4.
Four carrorp board pans are arranged as shown in figure. Radius of the pan is 3 cm each. Then find the area in between of them.

Solution:
Area in between 4 pans = Area of square ABCD formed by joining their centres - 4 (area of sector)

Now side of square ABCD = 3 + 3 = 6
Then area of square ABCD
= 6 × 6
= 36 cm2
and now area of sector = x/360 × πr2
Area of 4 sectors
= 4 × 90/360 × 22/7 × 3 × 3
= 198/7 = 28.3 cm2
∴ Area in between 4 pans i.e., shaded
= 36 - 28.3 = 7.7 cm2

Question Papers / Notes Download


Videos


Join
Intermediate